Kastracja kotki to ważna decyzja, która przynosi zwierzęciu wiele korzyści zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. Przed podjęciem tej decyzji warto zapoznać się z jej zaletami oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo zająć się kotką po zabiegu. Nasza przychodnia dysponuje odpowiednim sprzętem i warunkami, w których specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, w sposób profesjonalny, małoinwazyjny i bezpieczny, przeprowadzają zabiegi kastracji. Dzięki temu możemy być pewni, że kotka będzie miała zapewnioną najlepszą opiekę weterynaryjną.
Zmiany w zachowaniu po kastracji
Kastracja oprócz uniemożliwienia rozrodu, wpływa również na zachowanie kotek. Po zabiegu stają się one mniej agresywne i nie wykazują tendencji do ucieczek z domu w poszukiwaniu partnera. Kastracja eliminuje również uciążliwe zachowania związane z okresem rui, takie jak głośne miauczenie czy znakowanie terytorium. Kotki stają się spokojniejsze i bardziej przyjazne dla swoich Opiekunów. W efekcie relacje między kotkami a ich Opiekunami mogą ulec znacznej poprawie i wzmocnieniu.
Opieka po kastracji – pierwsze dni
Podejmując decyzję o kastracji kotki w naszej Przychodni Opiekunowie otrzymują szerokie wsparcie w zakresie wiedzy na temat zajmowania się kotką w pierwszych dniach po zabiegu. Wiedza na temat prawidłowego postępowania w tym okresie pomaga zapewnić komfort i szybki powrót do zdrowia. W pierwszych dniach po zabiegu należy zapewnić kotce spokój, ograniczyć kontakt z innymi zwierzętami, umożliwić wygodne miejsce wypoczynku. Należy regularnie stosować leki przeciwbólowe zaordynowane przez lekarza weterynarii.
Kontrola gojenia się rany i dalsza opieka
Po zabiegu w naszej Przychodni zostaniecie zaproszeni na dwie wizyty kontrolne. Pierwsza ma miejsce zwykle na drugi dzień po zabiegu, lekarz sprawdzi ranę pooperacyjną, wysłucha Waszych uwag, w razie potrzeby odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości, poda stosowne leki. Druga wizyta kontrolna ma miejsce około 10 dni po zabiegu – lekarz ponownie sprawdzi ranę, usunie szwy, chociaż najczęściej nasi specjaliści zakładają szwy kosmetyczne, wchłanialne, których usuwanie nie jest konieczne (to dodatkowy atut, jeśli chodzi o komfort pacjentki).
Ważnym elementem domowej opieki nad kotką po sterylizacji jest codzienna kontrola stanu rany. Należy sprawdzać, czy nie występuje obrzęk, zaczerwienienie czy wydzielina. W przypadku z jakichkolwiek wątpliwości, niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Kotka może wrócić do aktywności po drugiej wizycie kontrolnej. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie dla kotek sterylizowanych. Dobre warunki utrzymania, prawidłowa opieka pooperacyjna, a potem rutynowe kontrole stanu zdrowia oraz profilaktyka (np. odrobaczenia, szczepienia) są gwarantem dobrego samopoczucia kotki oraz wydłużenia życia w zdrowiu.