Więzadło krzyżowe jest główną strukturą anatomiczną stabilizującą staw kolanowy. Jego zerwanie jest jedną z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu ruchu.

Dysponujemy nowoczesną, innowacyjną i unikalną metodą stabilizacji stawu kolanowego, a nasz zespół został przeszkolony w przeprowadzaniu zabiegów implantacji więzadła. Metoda polega na rekonstrukcji uszkodzonego więzadła krzyżowego z wykorzystaniem syntetycznego plecionego włókna polietylenu o ultra dużej masie cząsteczkowej (UHMWPE) w pełni biokompatybilnego i biozgodnego z tkankami organizmu. Włókno polietylenowe mocowane jest zgodnie z przebiegiem naturalnej struktury anatomicznej przy pomocy tytanowych, kaniulowanych śrub interferencyjnych w precyzyjnie wykonanych otworach izomerycznych w nasadzie dalszej kości udowej i nasadzie bliższej kości podudzia. Precyzję montażu zapewnia zestaw narzędzi opracowanych na potrzeby tej metody.

Zestaw narzędzi do implantacji więzadeł

Implant włókna (UHMWPE) składa się z części śródkostnej, gdzie włókna przeplecione są bezsłupowo, oraz części wewnątrzstawowej zbudowanej z wolnych włókien równolegle ułożonych względem siebie. Taki przeplot włókna zabezpiecza przed przetarciem co w połączeniu z wykorzystanym materiałem skutkuje wysoką odpornością na zerwanie. Wraz z upływem czasu zaimplantowane syntetyczne więzadło ulega przerośnięciu tkanką łączną.

Implanty polietylenowe

Radiogramy wykonane po implantacji więzadeł