Pamiętaj – Twój zwierzak nie potrafi powiedzieć, że odczuwa ból. Nie umie pokazać, w którym miejscu boli, nie umie powiedzieć jak silny ból odczuwa. Zwierzę cierpi po cichu.

Zapalenie stawów (arthritis) to określenie zespołu schorzeń, w których przebiegu dochodzi do stanów zapalnych jednego lub więcej stawów.

Przyczyny mogą być różne – począwszy od urazów mechanicznych i otyłości, poprzez infekcje, predyspozycje genetyczne, kończąc na chorobach autoimmunologicznych czy starzeniu organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że ten problem nie zawsze dotyczy  zwierząt w podeszłym wieku!

Czym objawia się zapalenie stawów? Najczęściej ta przypadłość manifestuje się poprzez trudności ze wstawaniem i poruszaniem się, ograniczoną ruchomość stawów, bolesność i/lub obrzęk stawów, ale także w sposób niecharakterystyczny dla schorzeń ortopedycznych – np. przez ogólną niechęć do zabawy, niepokój, apatię, utratę masy ciała.

W zapobieganiu rozwoju zapalenia stawów kluczowa jest profilaktyka – pamiętaj o regularnych wizytach i badaniach u lekarza weterynarii! Zwierzęta tak jak ludzie powinny odbywać regularne wizyty profilaktyczne, nawet jeśli według Ciebie nic im nie dolega.

Leczenie (po prawidłowej diagnostyce) może obejmować wiele działań – farmakoterapię, suplementację (wspomaganie i osłona stawów), fizjoterapię (zarówno ćwiczenia manualne i masaże, jak i wykorzystanie różnych technologii – laseroterapia, magnetoterapia, aquaterapia i inne).

W celu uzyskania szczegółowych informacji o zapaleniu stawów u pupila udaj się do swojego lekarza weterynarii.